האגדה מספרת כי לפני שנים רבות צפה נזיר טאואיסטי בקרב שהתנהל בין עגור ונחש.
הוא שם לב כי הנחש מגיב ומתקיף לנקירותיה של הציפור במקורה – כשהיא מנקרת אותו בראשו הוא מכה בה בזנבו מתפתל, נע ומתחמק מן הנקירות, מחליק מהן ומתקיף בצורה מדויקת על כל ניסיון לפגיעה.
יש האומרים שמכאן התפתח הטאי צ'י, אחת הצורות המוכרות בקרב אומנויות הלחימה הרכות הסיניות, אשר שואבת רבות מעולמם של בעלי החיים.

הטאי צ'י נוצר לפי המסורת לפני 1000 שנה, כאמנות לחימה ייחודית המחברת גוף ונפש ומשלבת בין אספקטים מדיטטיביים, תרגילים, דמיון ותנועות ייחודיות.
תפיסת הטאי צ'י אומרת כי יש לנצל את האנרגיה הקיימת בנו בצורה עדינה ומחושבת, ללא הוצאת אנרגיה מיותרת, כמו רוח קלה הנושבת על פני המים ויוצרת אדוות רכות, אנרגיה ותנועה שהיא עדיפה על פני רוח חזקה אשר גורמת לגלים גבוהים, סערה ומכך להוצאת אנרגיה מיותרת.

רבים מתושבי סין מתרגלים טאי צ'י מדי יום, בגנים ובמקומות פתוחים, בעקבות הסגולות הבריאותיות הטמונות בו הנעשות באמצעות שילוב של ריכוז, עמידה נכונה ונשימה. התנועות בטאי צ'י הן גמישות ורכות ושומרות על שיווי משקל באופן המביע את ההרמוניה המושלמת שבין הגוף והנפש. תרגול הטאי צ'י בשעות הבוקר מסייע להתחיל את היום בצורה אנרגטית, במידה הנכונה.

הטאי צ'י, נחשב כיום לאומנות מוכרת ונלמדת גם במערב. השפעת הטאי-צ'י על הגוף נבדקה גם מבחינה רפואית והוכח כי תרגול מתמיד מסייע ליצירת איזון, רגיעה, ירידה בלחץ הדם, ואף ידוע כטיפול יעיל גם לאסטמה, מחלות לב, סכרת ועוד.
התנועות הרכות והאיטיות הופכות את הטאי צ'י לספורט שכל אחד יכול ללמוד ולעשות.
גם בארץ תופס הטאי צ'י מקום מכובד, ורבים מתרגלים תורה זו כחלק מאורח חייהם בשיעורים במרכזים שונים ובגנים בשעות בוקר מוקדמות.
דבר ייחודי לטאי צ'י הוא התרגול במקום פתוח הקרוב לטבע, בעיקר לעצים ולמקור מים. התרגול נעשה לבד, ולאחר אימון מסוים גם בזוגות, ונותן כלים לחבר בין גוף לנפש, דרך הנעת הגוף ללא גירויים חיצוניים. באמצעות הטאי צ'י אנשים לומדים להגיע להרפיה ולרגיעה שמביאים את הגוף למצב פתוח ומקבל.

מטרות לימוד הטאי-צ'י הן ללמד את המתרגל דרך טבעית וקלה לשמור על הבריאות, להכיר את כוחותיו הפנימיים, להפנים וליישם את עקרונות הטאי-צ'י בחיי היום יום.
הסינים מאמינים שתרגול קבוע של הטאי-צ'י שומר על הבריאות, משפר את איכות החיים ומהווה סגולה לאריכות ימים. תרגול טאי-צ'י מתאים לכל אדם בכל גיל והתנאי היחידי להצטרפות הוא – הרצון ללמוד אומנות זו.