השם צ'י גונג מורכב משתי מילים בסינית - פירוש המילה צ'י הוא אנרגיה ופירוש המילה גונג הוא תרגול, כלומר משמעות השם צ'י-גונג הוא "תרגול אנרגטי". השם העתיק לצ'י גונג היה "נאי גונג" (nei gong), שמשמעותו תרגול פנימי, בו עובדים עם איברים פנימיים, זרימת אנרגיה בגוף, מודעות והכרה, וזאת לעומת וואי גונג (wei gong) שמשמעותו הוא תרגול חיצוני – טכניקות שונות להנעת הגוף.

הצ'י-גונג היא צורת אימון שנועדה להפעיל את הגוף תוך כדי שמירה על האנרגיה החיונית שלו, לשפר ולתחזק את בריאות המתרגל, ולפתח כוח רב יותר באמנויות הלחימה.
האימון כולל שליטה בנשימה, מדיטציה, ותנועות שונות של הגוף המיועדות למטרות שונות כגון זרימת אנרגיה ודם משופרת, ריכוז מנטלי, ושיפור כוח החיות. 

תרגול הצ'י-גונג ידוע מזה אלפי שנים בתרבות הסינית כשיטה טבעית ופשוטה,היעילה מאוד בשמירה שוטפת על הבריאות, והמומלצת להבראה והתאוששות ממחלות.
לתרגול קבוע של השיטה יש השפעה גדולה בעיקר על תפקוד איברים הפנימים, שיווי משקל, יציבה, הרפיה, ריכוז, חילוף חומרים טוב יותר ועוד… שיטה זו מצוינת לפיתוח כוחות פנימיים, והיא טובה לאלה שרוצים לטפח את האנרגיה החיונית שלהם.

בין המתאמנים אפשר למצוא אנשים שאוהבים להתחיל את היום בטבע, וכן אנשים מכל תחומי אמנויות הלחימה, הרפואה, הטיפול והאמנות, שהתרגול מסייע להם לשפר את יכולתם ואת יצירתיותם. מאחר ולא נדרשת הפעלת שרירים ומאמץ יתר, התרגול מתאים לאנשים בכל גיל, ואף מומלץ על ידי הרופאים הסינים בעיקר לאנשים בגיל המבוגר.

צ'י-גונג אינו מצריך היערכות, ציוד, או ביגוד מיוחדים. התרגול הוא פשוט ביותר אך מאד אפקטיבי, ומשתלב בקלות בחיי היומיום – גם של אנשים עסוקים ביותר.

התרגילים מבוצעים בעמידה, בישיבה או בהליכה ורצוי באוויר הפתוח, כפי שמתרגלים זאת מיליוני סינים בכל בוקר בגנים הציבוריים.