בסיס התרגול ב אי צ'ואן הינו העמידה – צ'אן-צ'ואן. 
כאשר רואים עץ עומד יודעים שהוא לא סתם עומד – הוא צומח, ובאותו אופן על מנת להתפתח או להתחזק אין צורך בעשייה. כל מה שעלינו לעשות בכדי ליצור את התנאים בהם עבודה פנימית זו תוכל להתקיים הוא לעמוד.
עמידה היא הדרך היעילה והטובה ביתר לפתח ולטפח את זרימת הצ'י בגוף.

תרגול "צ'אן-צ'ואן" (מדיטציה בעמידה) חושף את המקומות המתוחים בגוף, בהם לפי הרפואה הסינית זרימת הצ'י חסומה. עם הזמן המתרגל נרגע והצ'י יזרום בטבעיות למקומות חלשים ויתחיל את תהליך ההילינג והרפואה.

תרגול זה הינו דרך טובה במיוחד לפיתוח וטיפוח הצ'י ולהתחדשות האנרגיה האישית. הוא מתאים לכל אחד ובמיוחד לאנשים שעובדים כמטפלים.
התרגול מבוסס על עיקרון טאואיסטי שאומר שעל מנת לפתח או לחזק את הצ'י של הגוף – אין צורך בעשייה כלשהי. כל מה שעלינו לעשות זה ליצור את התנאים המתאימים בהם הגוף יוכל לעבוד בצורה הנוחה ביותר.

ישנן מספר פוזיציות בצ'אן-צ'ואן, כל אחת מהן מכוונת את הצ'י לאיזורים שונים בגוף ואיברים פנימיים, וכן מדגישה דברים שונים – בריאות, לחימה או התפתחות רוחנית.
"העמידה האוניברסלית" הינה הטכניקה הפשוטה ביותר והיא מכילה את הדברים החשובים ביותר מתוך כל השיטות. עמידה זו מצוינת לפיתוח הצ'י וזרימתו בגוף, היא טובה מאד באומנויות לחימה להגנה והתקפה, וכמובן לפיתוח היכולת של ריכוז והעברת הצ'י לאדם אחר.

בזמן התרגול אנו מתחילים לחוש תחושות שונות - 

של חום, קור, גירודים, רעידות, פולסים, וכו'. כל אלו הינם הם הביטויים השונים של הגוף המשחרר מתחים.
לתחושות אלו אנו קראים "לחוות את הצ'י". ככל שהצ'י זורם יותר בחופשיות, המתרגל מרגיש יותר רגוע. לרוב מתחילים יהנו מתחושת זרימת הצ'י בגוף כבר אחרי מספר ימים של תרגול קבוע.

ביום יום כדאי לשים לב למצב הגוף בעמידה, הליכה, ישיבה או שכיבה, וכך לנצל את הזמן לתרגול. 
התרגול מבוסס על עקרונות ה- “ zhuongfa” המיומנות להיות יציב בכל מצב.
המתרגל שומר על מצב מתאים – גוף מיושר, נשימה רגועה, מודעות כאן ועכשיו ללא הפרעות, מצב שרירים רפוי, ובכך הכוח הטבעי של תאי הגוף מכוון לזרום מבפנים כלפי חוץ.
כך המתרגל מפתח את השרירים, העצמות ומערכת העצבים מבלי להרגיש זאת במישרין.
הדבר החשוב ביותר הוא למקד את ההכרה, לשים לב לתנועות והתזוזות העדינות של האנרגיה והשקט בתוך הגוף.