סרגל טאי צ'י הוא תרגיל מאד פשוט של צ'י גונג, אשר עובד על דברים בסיסיים ביותר – על הגוף, ההכרה והנשימה. התרגיל נעשה ידוע לראשונה בסין בשנת 1950. באותן שנים היה מחסור רב בתרופות, וממשלת סין עודדה אנשים לפרסם ולתרגל שיטות ריפוי מסורתיות כמו אקופונקטורה או סרגל טאי צ'י.

צ'יו-צ'אנג-טאו היה בן 115 שנים כאשר פתח מרכז בבייג'ין והתחיל ללמד תרגול זה. עד שנפטר, שלוש שנים מאוחר יותר, הוא הספיק ללמד הרבה אנשים, שהתחילו לתרגל את תרגיל סרגל הטאי צ'י. ביניהם היו גם הרבה רופאים מערביים. כתוצאה מהתרגול חשו אנשים רבים התחדשות אנרגטית והכירו בתוצאות הריפוי הפנטסטיות של תרגול זה.

תרגול סרגל טאי צ'י אינו נראה מרשים במיוחד, אך עוצמתו רבה. מסופר שתרגיל סרגל הטאי צ'י היה ידוע במשפחתו של צ'יו-צ'אנג-טאו במשך דורות ארוכים, והוא עצמו למד את התרגיל מסבתו – הוא היה בחור צעיר שהתעניין מאוד באומנויות לחימה, וכבן למשפחה עשירה הוא למד אצל מורה פרטי. יום אחד שאלה אותו סבתו: "אתה לומד אומנויות לחימה?" 
"כן" הוא ענה.
"האם אתה לומד על מנת להגן על עצמך ולפגוע באחרים?"
"כן, זו מטרתי".
"זה נשמע מעניין. תוכל להכיר לי את המורה שלך?"
צ'יו-צ'אנג-טאו הפגיש בין סבתו למורה שלו לאומנויות לחימה. 
הסבתא ביקשה מהמורה לדחוף אותה. היא הבטיחה לו שלא יקרה לו כלום במקרה שהיא תיפגע. המורה הסכים וניסה לדחוף אותה, אבל בכל פעם שניסה היא הדפה אותו באלגנטיות. כאשר הבין המורה שהסבתא מסתדרת היטב עם דחיפותיו הוא ניסה להתקיף בעוצמה רבה יותר, אך הוא לא הצליח לפגוע בסבתא, ובנוסף לכך היא תמיד הצליחה להדוף אותו למרחק. סבתו של צ'יו-צ'אנג-טאו סיפרה שזו תוצאה של תרגול סרגל הטאי צ'י. היא לא סיפרה לו על התרגיל קודם לכן מכיוון שחשבה שתרגול פשוט שכזה לא ירשים בחור צעיר והוא לא יאמין לה.

התרגיל הפך למסורת בזמנו של הקיסר צ'י-הון-יואן, שהיה הקיסר הראשון בשושלת "סונג".
צ'יו-צ'אנג-טאו היה אחד מצאצאיו של הקיסר. כאשר צ'י-הון-יואן ארגן מרד נגד שלטון שושלת ה"יואן" המונגולית, הוא פגש נזיר טאואיסטי שעזר לו מאד. צ'י-הון-יואן הבטיח לנזיר שאם ינצח את המונגולים ויצליח להיות הקיסר יקבל הנזיר את כל מבוקשו. לאחר שנים רבות של מאבק הצליח צ'י-הון-יואן להפיל את השלטון המונגולי והפך לקיסר. כשפגש שוב את הנזיר הוא זכר את הבטחתו ושאל מה מבוקשו. הנזיר אמר: "אני נזיר פשוט ואין לי צורך בהרבה, כל מה שאני צריך הוא מקום לתרגול המדיטציה". הקיסר נתן לנזיר הר שעליו יוכל לבנות את מקדשו. "חייך יגמרו וההילה שלך תעבור מהעולם" אמר הנזיר לקיסר, "לכן, כגמול על נדיבותך הרבה, אלמד אותך משהו שלא רק ישפר את בריאותך ואת איכות חייך, אלא גם יוכל לעבור הלאה לדורי דורות". 
מה שלימד הנזיר את הקיסר היה תרגיל סרגל הטאי צ'י.

הסבר טאואיסטי לסרגל הטאי צ'י הוא שהוא מושתת על התנועה העוברית.
 כאשר העובר גדל בתוך הנוזלים של הרחם הוא מתחיל להתנדנד על מנת להגיע לשיווי משקל.
תנועה זו נשארת טבועה בגוף. הזזת הגוף בדרך זו מניעה את הצ'י כפי שעושה העובר.

סרגל טאי צ'י פועל כמו מטוטלת או כמו שעון המונע על ידי קפיץ שמותח את עצמו. אין צורך לעשות כלום על מנת להתחיל לנוע. הגרביטציה מניעה את המטוטלת (סרגל הטאי צ'י). התנועה היא של הגוף ולא של הידיים, ולכן אין לתת לידיים להניע את הגוף.

התנועה העוברית היא מאד מרגיעה - כמו שיר ערש לתינוק. גיליתי שבזמן שמתרגלים תנועה זו קל יותר להיות מודע, לעומת תירגול במצב של עמידה. בתנועה זו אינך מרגיש את העינוי הנובע משעמוםכשאינך יודע מה לעשות.

כיצד מתרגלים?

החזיקו את סרגל טאי צ'י במרכז כפות הידיים (Lao Gong point) . לחצו מספיק על מנת להחזיק ולא יותר. פסעו חצי צעד קדימה כך שהמרחק בין כפות הרגלים יהיה בגודל סרגל הטאי צ'י וכופפו מעט את הברכיים. התחילו להתנדנד לפנים ולאחור. בזמן התנועה לפנים העבירו את המשקל קדימה, לרגל הקדמית, ותנו לידים לצנוח: יש לאפשר לגרביטציה למשוך את הידיים ואת סרגל הטאי צ'י כלפי מטה. כאשר אתם מעבירים משקל לאחור הרימו את הידיים. 
תהליך זה דומה מאד להליכה – מעבירים משקל לצד אחד, ורגל אחת תומכת במשקל הגוף לשניה, מעבירים משקל לצד השני ואז הרגל השניה תומכת בגוף. בזמן העברת משקל קדימה יש לאפשר לעקב של הרגל האחורית להתרומם מעט, אולם על הבהונות להישאר בקשר עם האדמה. כאשר המשקל עובר אחורה תנו לבהונות של הרגל הקדמית להתרומם מעט אך השאירו את העקב בקשר עם האדמה. 

תנועת הנדנוד של הגוף קדימה ואחורה, וכן הורדת הידיים והעלאתן כשהן אוחזות בסרגל טאי צ'י, יצרו מעגל קטן. 
אל תעשו את המעגל עם הידיים אלא אפשרו לתהליך לקרות בעזרת הגוף. אם תנסו לעשות את התנועה ולאלץ את הידיים לנוע במעגל תהפכו להיות נוקשים. השתדלו להרפות ופשוט לאפשר לתנועה לקרות. תרגול בצורה זו יצור מעגל טבעי. נשמו רגיל והביטו למרחק של כשלושה מטרים קדימה מבלי להיות ממוקדים בדבר כלשהו. היו מודעים לעצמכם, לגופכם ולתנועתו. אפשרו לתנועה לעסות את גופכם (שימו לב, למשל, ללחץ על כפות רגליכם בנקודות החשובות).

כל התנועות האחרות של סרגל הטאי צ'י מושתתות על אותם העקרונות. אל תדאגו לגיוון, התנועות החשובות ביותר הן הבסיסיות והפשוטות ביותר. 
התאמנו שלוש עד חמש דקות בכל צד, שלוש פעמים ביום. 

את התנועה אפשר לעשות גם בכיוון ההפוך: כשמעבירים משקל אחורה, מורידים את סרגל הטאי צ'י, וכשמעבירים משקל קדימה מרימים אותו. זהו המעגל ההפוך לרוב האנשים אשר מרגישים טבעי יותר עם כיוון המעגל הראשון, אך ישנם מעטים שמרגישים טוב יותר עם הכיוון ההפוך. תרגלו את התנועה שיוצרת הרגשה טובה יותר עבורכם, מכיוון שההרגשה תלויה בזרימה הפנימית של הצ'י בגופכם.

ואריאציה נוספת של התרגול היא להרים את הידיים לגובה הכתפיים. בזמן העברת המשקל קדימה מקרבים את הידיים לגוף במישור אופקי. כאשר מעבירים את המשקל אחורה מרחיקים את הידיים. זוהי התפתחות קווית של התנועה הבסיסית.

תרגול סרגל הטאי צ'י מפתח מודעות, ומודעות מפותחת היא החופש האולטימטיבי. היא עוזרת לצ'י לשקוע לטאן דיאן (אזור הבטן התחתונה) וכן עוזרת להיות רגישים יותר לגרביטציה. 

אתם מתרגלים העברת משקל מרגל לרגל, ולאחר זמן תגלו שהמודעות שלכם לרגליים תגדל. כל חלק של כף הרגל מחזיק את הגוף. היו ממוקדים. לכל נקודה על כף הרגל יש את הידע כיצד להחזיק את הגוף באיזון. אל תתנו למחשבות לשוטט. בתרגיל זה החלק היחידי שזז הוא הטאן דיאן (אזור הבטן התחתונה) ולכן התמקדו שם. זה קורה מעצמו – אין צורך להשתמש בכוח.
היו כאן ועכשיו. כשאתם נמצאים כאן ועכשיו אתם מורידים ומעלים את סרגל הטאי צ'י. ככל שממשיכים בתרגול מפתחים מודעות גבוהה יותר.
המודעות למשקל סרגל הטאי צ'י מושכת את הידיים למטה. אם הגוף אינו מרגיש את המשקל של סרגל הטאי צ'י הוא לא יוכל לשקוע. הגוף יודע להבדיל. עם הזמן הגוף נהיה רגיש למשקל של סרגל הטאי צ'י כך ש"יתוש לא יוכל לנחות עליו". 

תרגלו שלוש פעמים ביום למשך מאה ימים. עם הזמן תוכלו לכופף ברכיים בנוחיות ולשקוע נמוך יותר.
יכול לקחת לכם הרבה שנים עד שתוכלו לשקוע נמוך מאד מבלי לאבד את תחושת הקלילות, ואפילו אז לא בטוח שתוכלו להישאר במצב זה יותר ממספר דקות.